news -details

Новини

Коремният хирург от МБАЛ „Света Каридад“ д-р Радослав Дончев: Всеки втори над 60 г. има дивертикули на дебелото черво

Коремният хирург от МБАЛ „Света Каридад“ д-р Радослав Дончев: Всеки втори над 60 г. има дивертикули на дебелото черво

30.1.2025

Разговор с коремния хирург от МБАЛ „Света Каридад“ д-р Радослав Дончев

Какво представлява дивертикулитът и колко сериозно може да бъде това заболяване?

В началото трябва да уточним, че има разлика между състоянията, свързани с измененията на тази част на дебелото черво. Дивертикули се наричат малки издутини или мехурчета, появили се по стената на червото. Наличието на множество от тях, съпътствани с оплаквания, е дивертикулна болест, а когато има и съпътстващо възпаление, вече се казва дивертикулит. Това е едно от най-честите заболявания, които гастроентеролозите и коремните хирурзи лекуват. Именно нелекуването на възпаленията може да доведе до усложнения и оперативна намеса. Това се налага най-често при хора в зряла и напреднала възраст.

 

Колко често се среща това заболяване? Какъв процентът от хората страдат от дивертикули и дивертикулит?

Това състояние е доста често срещано, особено при хора над 60 години. В България и Европа до 40-годишна възраст дивертикулозата засяга около 10% от населението. Но след 60 г. процентът нарастват значително, като половината от хората в тази възраст имат дивертикули. Важно е да се отбележи, че не всеки, който има тези “мехурчета”, ще развие възпаление. При около 1 на всеки 20 пациента с това състояние се стига до възпаление, а 1 на всеки 6-7 с възпаление ще развие сериозно усложнение като абсцеси в корема, перфорация с перитонит. С времето възпалителната активност може да доведе до стеноза, т.е. стеснение на просвета на дебелото черво, възникване на фистули към съседни органи - пикочен мехур, влагалище, тънко черво. Сравнително често наблюдавано е и кървенето от дивертикулите.

 

Какви са основните рискови фактори за развитие на дивертикулит?

Най-често срещаните рискови фактори опират до съвременния начин на живот. Има и генетични особености, свързани с дефекти и слабост в съединителната тъкан, но по-познатите и по-добре проучени от нас лекарите фактори са доста по-банални. На първо място е нездравословното хранене и т.нар. „западна диета“, характерна за Европа и за населението на Северна Америка и Австралия. Тя е свързана с повишената консумация на червено месо и прием на по-малко фибри, затлъстяването, понижената физическа активност, водещи до хроничен запек, който пък е сред водещите фактори за възникване на дивертикули и последващи усложнения. Рискови фактори са също алкохолът и тютюнопушенето.

 

Какви са симптомите на заболяването и как се установява наличието му?

Симптомите на дивертикулит могат да включват болки в лявата долна част на корема, температура, втрисане, промени в ритъма на дефекация и понякога изхождане на кръв. Ако човек изпитва тези симптоми, трябва незабавно да се консултира с лекар, защото те могат да бъдат индикатор за сериозно възпаление или усложнения. Освен това от проучвания на темата знаем, че рискът от тежки усложнения като перфорация с перитонит и абсцеси е най-висок при първия епизод на дивертикулит. При прием на такива пациенти ние провеждаме редица изследвания като ехография и скенер на корема, лабораторни и ендоскопски изследвания. Игнорирането на споменатите оплаквания в повечето случаи води до усложнения. Хората често свързват чревния дискомфорт с вирусна инфекция, колит, раздразнено черво, но явяването при специалист и бързото диагностициране са най-сигурният начин за справяне с проблема. Дори и да се установи, че нямате дивертикулит, с изследването на симптомите, които описах, вие може да изключите редица други сериозни заболявания. В МБАЛ „Света Каридад“ и гастроентеролозите, и коремните хирурзи работят стандартизирано и в екип и затова пациентите ни получават бърза и навременна диагностика и терапия.

 

Важно е хората да знаят, че няма доказана връзка между дивертикулита и рака на дебелото черво. Въпреки това, има общи рискови фактори, като нездравословната диета, липсата на физическа активност и затлъстяването, които увеличават риска, както от дивертикулит, така и от рак на дебелото черво. Затова редовните прегледи и здравословният начин на живот са важни и за намаляване на риска от други сериозни заболявания на дебелото черво.

Препоръчвам на всички хора над 50 години да се подлагат на профилактични изследвания на червата, дори и да нямат симптоми, като най-важна е колоноскопията.

 

Как се лекува дивертикулитът и кога се налага операция?

Операцията е абсолютно наложителна при сериозните усложнения като перфорация с перитонит, абсцедиране, стеноза на червото и фистули. При неусложнените форми оперативна интервенция може да се наложи, когато при пациент се установят често повтарящи се възпаления. Ако например човек има дивертикули, преминал е през няколко хоспитализации или има повторни епизоди на възпаление в рамките на няколко месеца,  направил си е колоноскопия, скенер, консервативните лечения не дават трайни резултати, тогава трябва да се обсъди хирургична намеса, която в съвременните условия е минимално инвазивна. Най-често се използва лапароскопски метод, което ускорява възстановяването след операция. На другия полюс са най-леките форми на възпаление, които невинаги водят до сериозни усложнения. Препоръките на световните хирургични и гастроентерологични дружества са най-леките форми да се лекуват амбулаторно, в някои случаи дори без антибиотична терапия. Промяната в начина живот и храненето също са важни за резултата.

 

Какъв беше последният случай на пациент, при който се наложи оперативна намеса?

Жена на малко над 50 г., на която бяха проведени шест ендоскопи, няколко скенера и една коремна операция за търсене на причината за болките, беше с чести възпалителни епизоди. Когато дойде при нас в МБАЛ „Св. Каридад“ й направихме допълнителни изследвания и последва лапароскопска операция с премахване на засегнатата част от червото. Друг скорошен случай беше на млад мъж на 34 г., който оперирахме лапароскопски след двукратно развиване на абсцеси в коремната кухина. И двамата пациенти в момента са добре и напълно възстановени. Всеки месец оперираме минимум 2-3 подобни случая.

 

Каква е профилактиката и как да намалим риска от усложнения?

Препоръчвам всеки навършил 50 да направи рутинното профилактично изследване колоноскопия. Тук ще видим, дали вече има налични дивертикули и най-вече - ще намалим драстично риска от рак на червото в следващите години. Естествено, трябва да добавя и препоръките за увеличаване на консумацията на храни, богати на фибри - повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, а лично моят фаворит от хранителните добавки са люспите от семена на живовляк. По-малко червено месо, по-голяма физическата активност и избягване на прекомерната употреба на алкохол и цигари намаляват значително риска не само от дивертикулит, но и от редица други сериозни заболявания.

 

ВИЗИТКА

За д-р Радослав Дончев

Завършва медицина в Медицински Университет - Пловдив 2011 г. Завършва специализация по хирургия в Германия. През 2020 г. придобива специалност по Висцерална хирургия (хирургия на вътрешните органи) в Дюселдорф, Германия. От 2022 до сега е част от екипа на отделението по обща хирургия в МБАЛ “Св. Каридад”. Д-р Дончев има завършени множество курсове и специализации в областта на общата и коремната хирургия, както и активни участия на конгреси и публикации в чужбина.

Тесните му професионални интереси са в областта на минимално инвазивната хирургия, оперативното лечение на туморите и възпалителните заболявания на гастроинтестиналния тракт, хирургичното лечение на хернии на коремната стена и диафрагмата.