Холестеролът - какво е това и как да се избавим от него?
30.10.2023
"Добрият" холестерол или HDL помага за премахване на излишния холестерол от кръвоносната система, като го транспортира обратно към черния дроб за изхвърляне. Той има защитна роля и ниски нива от него се свързват с увеличен риск от сърдечно-съдови заболявания.
"Лошият" холестерол или LDL е отговорен за транспортирането на холестерола към тъканите. Повишени нива от него могат да доведат до натрупване на холестеролни плаки в стените на артериите, което може да доведе до атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания.
Високите нива на "добрия" холестерол се считат за защитни срещу сърдечно-съдовите заболявания, докато високите нива на "лошия" холестерол са свързани с увеличен риск от сърдечни проблеми. Също така, ниските нива на "добрия" холестерол могат също да увеличат риска от сърдечно-съдови заболявания.
Високите нива на "лошия" холестерол (LDL) са свързани с увеличен риск от сърдечно-съдови заболявания, като например коронарна болест, инсулт или артериална хипертония. Когато нивата на LDL са високи, те могат да доведат до натрупване на холестеролните плаки в стените на артериите, което в крайна сметка може да доведе до атеросклероза. Тази атеросклероза може да намали пропускливостта на кръвоносните съдове и да ограничи притока на кръв към сърцето или други важни органи, което води до сърдечни проблеми и инсулт. Поддържането на оптимални нива на LDL холестерола е ключово за поддържане на здравето на сърцето и цялостното благополучие на организма.
Нивата на "лошия" холестерол (LDL) могат да бъдат повлияни от няколко фактора, включително хранене и начин на живот. Някои от основните фактори, които могат да допринесат за повишаване на нивата на LDL холестерол, са:
- Консумацията на храни, богати на наситени мазнини и транс мазнини, като например пресни меса, пържоли, сладкарски изделия и бързи храни, може да доведе до повишаване на нивата на LDL холестерол.
- Неактивен начин на живот: Липсата на редовно физическо упражнение може да допринесе за натрупването на нежелан холестерол в организма.
- Наднорменото тегло: Имайки излишни килограми или страдайки от затлъстяване, рисковете от високи нива на LDL холестерол могат да се увеличат.
- Генетика: Някои хора може да имат генетична предразположеност към високи нива на LDL холестерол, дори при здравословен начин на живот.
- Никотинът: Консумацията на тютюневи изделия, като цигари, може да доведе до понижаване на нивата на "добрия" холестерол и повишаване на нивата на "лошия" холестерол.
За да подобрите нивата на холестерола чрез здравословна диета и физическа активност, следвайте тези съвети:
- Здравословен хранителен режим:
Ограничете консумацията на наситени мазнини и транс мазнини. Подобрете избора си на мазнини, като предпочитате ненаситени мазнини от риба и ядки.
Увеличете приема на фибри и плодове, тъй като те могат да намалят нивата на LDL холестерола.
Избягвайте излишния захар и рафинирани въглехидрати.
- Контролирайте порциите,които приемате:
Следете размера на порциите, за да поддържате здравословно тегло и нивата на холестерол.
- Упражнения:
Практикувайте редовна физическа активност. Препоръчително е поне 150 минути умерена интензивност на упражнения всяка седмица.
Включете силови тренировки, които могат да подпомогнат увеличаването на "добрия" холестерол и подобряването на метаболизма.
- Контролирайте приема на алкохола: Умереният прием на алкохол може да има благоприятен ефект върху холестерола, но прекомерният алкохол може да бъде вреден.
- Следете холестерола: Правете си редовни проверки на нивата на холестерола и работете с вашия лекар за управление на риска.
- Избягвайте тютюна: Ако пушите, постарайте се да спрете, тъй като тютюневите продукти са свързани с високи нива на "лошия" холестерол.
- Забавлявайте се: Определете реалистични цели и правете промени в диетата и начина си на живот, които можете да поддържате на дългосрочна основа.
Следването на тези съвети може да помогне за подобряване на нивата на холестерола и намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Все пак, винаги е добра идея да се консултирате с медицински специалист преди да започнете нов режим на хранене или физическа активност, особено ако имате специфични медицински проблеми.
Ето някои от храните, които могат да помогнат за намаляване на нивата на "лошия" холестерол (LDL) и повишаване на нивата на "добрия" холестерол (HDL):
- Риба, богата на омега-3 мастни киселини: Например сьомга, скумрия, пъстърва и сардина. Тези риби са богати на здравословни мазнини, които могат да помогнат за намаляване на нивата на LDL холестерола.
- Зехтин: Този вид масло е пълен с мононенаситени мазнини, които могат да подпомогнат подобряването на нивата на холестерола.
- Ядки и семена: Като например бадеми, орехи, фъстъци и ленено семе. Те съдържат здравословни мазнини, фибри и други хранителни вещества, които могат да помогнат за регулиране на нивата на холестерола.
- Овесени ядки и цялозърнест хляб: Богати са на разтворими фибри, които могат да помогнат за намаляване на нивата на LDL холестерола.
- Плодове и зеленчуци: Някои от тях, като ябълки, ягоди, цитрусови плодове, спанак и брюкселско зеле, са богати на фибри и антиоксиданти, които могат да помогнат за регулиране на холестерола.
- Фасул и други зърнени култури:хКато неполирани леща, неполирани боб и неполирани зеленчуци. Те съдържат високи нива на разтворими фибри, които могат да помогнат за намаляване на нивата на LDL холестерола.
Комбинирането на тези храни в рамките на здравословна и балансирана диета може да помогне за регулиране на холестерола и поддържане на оптималното здравословно състояние.
Редовните проверки на нивата на холестерола са от съществено значение за поддържане на оптималното състояние на здравето. Те могат да помогнат за ранното откриване на високите нива на "лошия" холестерол (LDL), което е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Редовните проверки на нивата на холестерола помагат на лекарите да поставят диагноза и да препоръчат подходящо лечение или изменения в начина на живот при необходимост.
Съобразяването с тези съвети и редовното следене на нивата на холестерола може да помогне за поддържане на здравословен профил на холестерола и намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.