news -details

Новини

Месец май - месецът посветен на таласемията

Месец май - месецът посветен на таласемията

11.5.2023

Месец май е месецът посветен на таласемията е глобално здравно събитие, създадено, за да повиши осведомеността за състоянието сред местната и национална общност и общественост, освен че подкрепя и укрепва морала на жертвите, които са се борили години наред с тази фатална болест.

През този месец много местни и международни организации, асоциации на пациенти, публични органи и здравни специалисти се събират, за да популяризират важността на пренаталния скрининг, консултиране, превенция, управление или лечение на таласемия по начин, ориентиран към пациента.

Таласемията е генетично заболяване на кръвта, което засяга производството на хемоглобин в организма. Хемоглобинът е протеинът в червените кръвни клетки, който пренася кислород в тялото. Тялото на човек, страдащ от таласемия, произвежда по-малко хемоглобин от този на нормален човек, което може да причини анемия и други здравословни проблеми. Червените кръвни клетки на нашето тяло не функционират правилно поради недостиг на хемоглобин.

 Лечението на таласемия може да бъде изключително скъпо и може да включва трансплантация на стволови клетки, непрекъснато кръвопреливане и хелатотерапия. Следователно е важно да се предотвратят вродени дефекти (таласемия) преди раждането, вместо да продължават да се опитват да лекуват състоянието след раждането.

Пренаталният скрининг може да помогне за идентифициране на състоянието на таласемия на етапа на зародиша и неговата осведоменост сред местните хора играе ключова роля в контролирането й.

Симптомите на таласемия варират в зависимост от вида на таласемията.

При кърмачета с бета таласемия и някои видове алфа таласемия симптомите обикновено се появяват след 6-месечна възраст. Това е така, защото новородените имат различен тип хемоглобин, наречен фетален хемоглобин.

След 6 месеца "нормалният" хемоглобин започва да замества феталния тип и симптомите могат да започнат да се появяват.

Те включват:

  • жълтеница и бледа кожа
  • сънливост и умора
  • болка в гърдите
  • задух
  • ускорен сърдечен ритъм
  • забавен растеж
  • световъртеж и отпадналост
  • по-голяма чувствителност към инфекции
  • Могат да възникнат скелетни деформации, тъй като тялото се опитва да произведе повече костен мозък .
  • Желязото може да се натрупа от кръвопреливания. Прекомерното желязо може да увреди далака, сърцето и черния дроб.
  • Хората с хемоглобин Н, форма на алфа таласемия, са по-склонни да развият камъни в жлъчката и увеличен далак.

Нелекувани, усложненията на таласемията могат потенциално да доведат до органна недостатъчност.

В зависимост от вида на таласемията може да са необходими постоянни медицински грижи за ефективно управление на състоянието. Тези, които получават кръвопреливане, трябва да спазват своя график за кръвопреливане и хелиране.

Тази година, 2023 г., темата на месеца за борба с таласемията е „ Бъдете наясно. Споделете. Грижа: Укрепване на образованието за преодоляване на празнината в грижите за таласемия “ . Това е продължение на миналогодишната инициатива "Бъди осъзнат. Сподели. Грижа". Призив за осигуряване на достъп до качествени грижи и силно образование по отношение на информираността за болестта, пренатален скрининг и управление на симптомите, като по този начин се максимизира познаването на болестта и се повишава морала на всички лица с таласемия, особено в селските райони.

Първият Световен ден за борба с таласемията или Международен ден на таласемията е обявен на 8 май 1994 г. от Панос Енглезос, президент и основател на Международната федерация за таласемия (TIF). В чест на сина си (Панос Енглезос) Джордж и многобройните пациенти с таласемия, които се бориха с това заболяване, Панос Енглезос създаде този ден.

Част от целите на този световен ден са свързани с:

  • Осъзнаване на таласемията, нейните симптоми и начини за живеене с нея.
  • Осъзнаване на важността на консултацията с лекар преди брака, ако човек страда от таласемия.
  • Повишаване на осведомеността за значението на имунизациите за здравето на децата, обществото и целия свят.
  • Да се коригират погрешните схващания относно имунизациите.

Малко хора знаят, че:

  • Таласемията е генетично заболяване на кръвта, което води до по-ниско ниво на хемоглобина в организма от нормалното. Хемоглобинът позволява на червените кръвни клетки да пренасят кислород.
  • Таласемията може да причини анемия, която ви кара да се чувствате изтощени.
  • Леките случаи на таласемия може да не се нуждаят от лечение.
  • По-тежките случаи може да изискват редовно кръвопреливане или трансплантацияна стлолови клетки.
  • Може да предприемат стъпки, за да се справите с умората, като например да изберете здравословен хранителен режим и да спортувате редовно.

МБАЛ "Св. Каридад " Ви призовава да обръщате внимание на вашето здраве и при съмнение за таласемия,  да се обърнете към вашия лекуващ лекар за повече информация. Бъдете отговорни за здравето си и това на вашите близки!