news -details

Новини

Вредните съставки на слънцезащитните продукти

Вредните съставки на слънцезащитните продукти

22.6.2023

Лятото вече е на прага ни и всички започваме да мислим за своята лятна почивка. Горещините на летния сезон идват с предизвикателства за нас и нашата кожа. От огромно значение е да се грижим за себе си и да се предпазваме от вредните лъчи на слънцето, не само през лятото, но и през всеки сезон. Но тук идва и друг момент – изборът на качествен слънцезащитен продукт. Вероятно вече сте чували поне веднъж, че има опасения относно химическите слънцезащитни продукти. Както можете да си представите, това е много гореща тема за нас в МБАЛ “Св. Каридад”.

Слънцезащитните продукти са предназначени за нанасяне върху тялото всеки ден, за цял живот. Компаниите, които произвеждат и продават слънцезащитни продукти, трябва да ги тестват щателно за потенциални краткосрочни и дългосрочни ефекти върху здравето. Това включва тестове за токсичност за дразнене и кожни алергии, както и тестове за абсорбция от кожата и потенциала за причиняване на рак, нарушаване на хормоналната система и причиняване на вреда по време на репродукцията и развитието.

През 2021 г. Администрацията по храните и лекарствата, която управлява безопасността на слънцезащитните продукти, предложи най-новите си актуализации на разпоредбите за слънцезащитни продукти. Установено е, че само две съставки, цинков оксид и титанов диоксид, могат да бъдат класифицирани като безопасни и ефективни въз основа на наличната към момента информация.

Дванадесет други съставки бяха предложени като общопризнати като безопасни и ефективни поради недостатъчни данни: авобензон, циноксат, диоксибензон, енсулизол, хомосалат, мерадимат, октиноксат, октизалат, октокрилен, оксибензон, падимат О и сулизобензон.

FDA изисква допълнителни данни за безопасност поради опасения за здравето и проучвания на агенцията, които показват, че тези съставки могат да се абсорбират през кожата . Но през последните години много проучвания също повдигнаха опасения относно ендокринните смущения на три съставки: хомосалат, авобензон и оксибензон.

През 2021 г. Европейската комисия публикува предварителни становища относно безопасността на три органични ултравиолетови или UV филтри, оксибензон , хомосалат и октокрилен . Установено е, че две от тях не са безопасни в количествата, в които се използват в момента. Той предложи ограничаване на концентрацията до 2,2 процента за оксибензон и 1,4 процента за хомосалат.

Съставките оксибензон, октиноксат, октизалат, октокрилен, хомосалат и авобензон се абсорбират системно в тялото след еднократна употреба, според проучвания, публикувани от FDA. Агенцията също установи, че те могат да бъдат открити върху кожата и в кръвта седмици след последното им използване.

Други проучвания съобщават за откриване на слънцезащитни съставки в кърмата, урината и проби от кръвна плазма. Освен това е възможно потребителите на слънцезащитни продукти да вдишват съставките в спрейовете за слънцезащитни продукти и да поглъщат някои от съставките, които нанасят върху устните си, така че съставките не трябва да са вредни за белите дробове или вътрешните органи.

Това постоянно излагане на слънцезащитни химикали поражда опасения, особено защото няма достатъчно данни за безопасност за повечето съставки. Имаме още повече опасения относно съставки като оксибензона, които много изследвания свързват с хормонални смущения.

И така, защо преминаваме през всички тези проблеми, за да образоваме себе си и другите относно химическите слънцезащитни съставки? Е, отговорът е доста прост – 63% от съставките в най-популярните слънцезащитни продукти в Европа са класифицирани като опасни за човешкото здраве и/или околната среда. Има все повече научни доказателства, показващи, че конвенционалните слънцезащитни кремове съдържат съставки, разрушаващи хормоните, които могат да причинят всякакъв вид хаос в хормоналната ви система и дори да причинят безплодие при мъжете . Има също доказателства, че някои химически UV-филтри причиняват намалено тегло при раждане и могат да бъдат открити в кръвта и урината . Те са открити в кърмата и са свързани с болестта на Hirschsprungкоето е храносмилателен вроден дефект.

Смятаме, че това е повече от достатъчно, за да направим това изключително тревожно и да стоим далеч от химическите слънцезащитни продукти, доколкото е възможно!

За справка цинковият оксид достига рейтинг на безопасност по EWG от 1 (когато се използва в кремове) до 3 (когато се използва в спрейове или прахообразни слънцезащитни продукти). Оценка на безопасност от 1 е възможно най-добрата оценка за безопасност, докато 10 е възможно най-лошата оценка за безопасност.

Поради тяхната висока токсичност, следните високорискови химически UV-филтри вече са забранени в 7 страни и региони по света .

1) ОКСИБЕНЗОН / БЕНЗОФЕНОН-3 (BP-3)

EWG оценка за безопасност 8.

Нарушител на ендокринната система: имитира естрогена, открит в кръвния поток , свързан с мъжкото безплодие.

Потиска растежа на кораловите ларви и причинява избелване на коралите.

2) ОКТИНОКСАТ/ОКТИЛМЕТОКСИЦИНАМАТ (OMZ)

EWG оценка за безопасност 5.

Открива се в кърмата, човешката кръв и урина.

Ендокринен разрушител, репродуктивна токсичност и токсичност за развитието, токсичност на органната система: свързана с дисфункция на щитовидната жлеза, спонтанен аборт и безплодие.

ВРЕДНИ АКТИВНИ СЛЪНЦЕЗАЩИТНИ СЪСТАВКИ - УМЕРЕН РИСК

3) ХОМОСАЛАТ

EWG рейтинг на безопасност от 2-4.

Потенциален ендокринен разрушител: нарушава репродуктивните хормони.

Нарушава растежа на морските диви животни, напр. морски орхидеи и водорасли.

Произведен от салицидова киселина.

Вероятно причинява вродени дефекти при хора и риби и не се препоръчва за бременни жени.

4) ОКТИСАЛАТ / ЕТИЛХЕКСИЛ САЛИЦИЛАТ

EWG рейтинг на безопасност от 1-3.

Може да причини кожни раздразнения.

Произведен от салицидова киселина.

Вероятно причинява вродени дефекти при хора и риби и не се препоръчва за бременни жени.

5) ОКТОКРИЛЕН / 2-ЕТИЛХЕКСИЛ ЕСТЕР

EWG оценка за безопасност 2-3.

Висок процент фотоконтактни алергии:  може да доведе до раздразнения и екземи, когато кожата влезе в контакт както с октокрилен, така и със слънчева светлина.

Първо доказателство за бионатрупване, напр. натрупва се в мозъка и черния дроб на риба зебра,  засягайки процесите на развитие и развитието на органите.

ВРЕДНИ АКТИВНИ СЛЪНЦЕЗАЩИТНИ СЪСТАВКИ - НИСЪК РИСК.

6) АВОБЕНЗОН

EWG оценка за безопасност 1-2.

Сам по себе си не е фотостабилен: разгражда се при контакт с UV светлина, произвеждайки екотоксини.

Поради това често се комбинира със стабилизатори като Octisalate, който е споменат по-горе в този списък.

Освен вредните активни съставки, това са вредни неактивни съставки, които все още не са ограничени, въпреки че носят значителен риск за общественото здраве. Тук можете да намерите списък с тревожни неактивни съставки и трябва да се уверите, че те не се появяват в списъка с компоненти на продуктите, които използвате!

7) ПАРАБЕНИ

Парабените могат да бъдат намерени в повечето козметични продукти. Те се използват главно за удължаване на срока на годност на вашите продукти, като предотвратяват растежа на бактерии . Звучи страхотно, но те също се свързват с рака на гърдата, тъй като могат да повлияят на механизмите на клетките на гърдата. Има няколко парабена, които вече са забранени в някои страни (намерете повече подробности за забраните на съставките по-долу), но парабени като етилпарабен, метилпарабен и други съставки, които завършват с -paraben, все още са одобрени за употреба в козметиката.

8) БЕМОТРИЗИНОЛ (ИЗВЕСТЕН СЪЩО КАТО TINOSORB S)

Bemotrizinol обикновено се използва в слънцезащитни продукти, тъй като може да абсорбира UVA и UVB лъчи. Той е одобрен в Европа и Австралия, но FDA в САЩ отхвърли преди това няколко висящи заявления за Bemotrizinol, тъй като няма достатъчно информация, която да докаже, че е официално безопасен и ефективен.

Слънцезащитни съставки, които трябва да се избягват

Уверете се, че все още сте защитени и нанесете отново слънцезащитен крем след плуване или подсушаване с кърпа

9) РЕТИНИЛ ПАЛМИТАТ

Ретинил палмитат е форма на витамин А, която може да доведе до увреждане на кожата и рак. Има доказателства, които предполагат, че може да  ускори растежа на раковите клетки, когато се използва върху кожата под слънчева светлина. Проучване на Норвежкия  научен  комитет за безопасност на храните заяви, че прекомерният витамин А може да причини здравословни проблеми като увреждане на черния дроб, загуба на коса и остеопороза (отслабване на костите).

10) ТИТАНОВ ДИОКСИД (NANO)

Титанов диоксид в наноразмер може да се намери в много козметични продукти, включително слънцезащитни продукти. Въпреки това се класифицира като възможен риск за хората въз основа на експерименти с вдишване на животни. Под формата на прах или спрей, като слънцезащитни спрейове или SPF пудри и сенки за очи, той се  счита за потенциално канцерогенен.

11) МЕТИЛИЗОТИАЗОЛИНОН (MI)

Проучванията показват, че MI може да бъде невротоксичен и да причини алергични реакции . Честото използване на MI в слънцезащитни продукти поражда загриженост, тъй като е много вероятно потребителите на слънцезащитни продукти да бъдат изложени на значителни концентрации от него .

ВМЕСТО ТОВА ИЗБЕРЕТЕ МИНЕРАЛЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ. Най-общо казано, минералните слънцезащитни продукти са много по-здравословни и не носят риск нито за човешкото здраве, нито за благосъстоянието на планетата, когато са формулирани с правилните съставки.

Те предлагат и допълнителни предимства. Това, което много хора не знаят е, че химическите слънцезащитни продукти трябва да се прилагат преди излагане на слънце. Отнема им 20-30 минути, за да подействат, тъй като трябва да проникнат в кожата ви. Те трябва да променят характеристиките на вашите клетки отвътре, така че да ви предпазват от слънцето. Минералните слънцезащитни продукти от друга страна действат като щит върху кожата ви и отразяват обратно слънчевите лъчи. Те ви предпазват от първия момент на нанасяне, което си струва много, когато например сте на плажа с вашите деца, които са нетърпеливи да тичат във водата! Плюс това, минералните слънцезащитни продукти са много по-малко дразнещи кожата, тъй като обикновено съдържат повече естествени съставки.

МБАЛ “Св. Каридад” ви споделя съвети как са изберете безопасен слънцезащитен крем.

СЪВЕТ 1: ПРОВЕРЕТЕ БЕЗОПАСНОСТТА НА ВАШИЯ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ

Има платформи, които ще направят търсенето на безопасен слънцезащитен крем много по-лесно. Можете например да използвате класацията на EWG като насока. Просто въведете името на марката или продукта, който търсите, и ще намерите подробна информация за това кой рейтинг за безопасност има продуктът като цяло, както и всяка съставка.

СЪВЕТ 2: НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ДА ПРОВЕРИТЕ ВСИЧКИ СЪСТАВКИ, НЕ САМО UV ФИЛТЪРА

Освен активните съставки (UV филтри), определено трябва да внимавате и с други съставки. Препоръчваме ви да търсите чист етикет , което означава лесен за разпознаване и без синтетични съставки! Разбира се, дори и да не разпознавате дадена съставка, тя пак може да бъде безопасна. Имената на съставките могат да бъдат объркващи, особено когато са изброени с името им по INCI (официалната международна номенклатура, използвана за уникално идентифициране на съставките в козметиката). Има  приложения, които ви предоставят бърз и лесен начин за идентифициране на чисти и безопасни съставки!

СЪВЕТ 3: РАЗБЕРЕТЕ ЕТИКЕТА НА СЛЪНЦЕЗАЩИТНИЯ КРЕМ

Етикетите на слънцезащитните продукти могат да объркат нещо, така че е страхотно да знаете кои квадратчета трябва да отбележи вашият слънцезащитен крем:

  • широкоспектърна защита

Широкоспектърна защита означава, че слънцезащитните продукти предпазват както от UVA, така и от UVB лъчи. Това е много важно, тъй като както UVA, така и UVB лъчите вредят на кожата ви  , а слънцезащитният фактор показва само UVB защитата. UVA лъчите навлизат в кожата ви на още по-дълбоко ниво от UVB лъчите и  е установено, че имат потенциал да причинят дълготрайно увреждане на кожата, като преждевременно стареене и рак на кожата.

  •  SPF

Всеки слънцезащитен крем, който използвате, разбира се, трябва да осигурява SPF! Според FDA трябва да изберете слънцезащитен крем с най-малко SPF 15, за да получите подходяща защита

  •  Водоустойчивост

Уверете се, че сте избрали слънцезащитен крем с достатъчна водоустойчивост! Това е важно не само когато планирате да плувате, но също така ви помага да сте сигурни, че слънцезащитният крем продължава да ви защитава, когато се потите! Етикетът за водоустойчивост ви казва колко дълго слънцезащитният крем ви предпазва при контакт с вода или пот. Може да бъде 40 („водоустойчив“) или 80 минути („много водоустойчив“) . Така че в зависимост от вашите нужди, не забравяйте да изберете подходящ слънцезащитен крем.

Надяваме се, че това ще ви улесни при избора на слънцезащитен крем, който е безопасен, както за вас, така и за планетата. Приемайки тези съвети като насока и осъзнавайки потенциалните вредни съставки, всеки може да избере слънцезащитен крем, който е безопасен за него и природата! МБАЛ “Св. Каридад”Ви съветва да избягвайте слънцето през най-горещото време на деня и да стоите на сянка! Все още ще почернявате и ще придобивате тен, но по-безопасно и щадящо!