Астмата при децата. Причини, симптоми и лечение
18.6.2023
Астмата е белодробно заболяване, което кара дихателните пътища да се подуват и стесняват, което от своя страна затруднява дишането. Ако астмата не се контролира добре, тя може да причини различни проблеми и усложнения. Като прищипана сламка, астмата затруднява дишането, което може да причини хрипове, кашлица и стягане в гърдите. Някои действия от ваша страна могат да предизвикат или влошат тези симптоми, причинявайки астматичен пристъп. Атаките могат да възникнат бързо или да се развият бавно и могат да бъдат животозастрашаващи.
Астмата може да започне на всяка възраст, но най-често започва в детството, когато имунната система на вашето дете все още се развива. Повечето деца, които получават астма, имат първият си симптом на 5-годишна възраст. Астмата може да накара детето ви да пропусне училище и дори да попадне в болница. Важно е да имате план за лечение на астма, който да ви помогне да контролирате състоянието на вашето дете.
Астмата е водещата причина за хронични заболявания при децата. Честотата на заболяването при децата непрекъснато се увеличава.
Изследователите смятат, че няколко фактора могат да доведат до това все повече и повече деца да развиват астма. Тези фактори включват:
- Излагане на повече алергени като прах, замърсен въздух и пасивно пушене.
- Недостатъчно излагане на детски болести, които изграждат имунната им система.
- По-ниски нива на кърмене, което пречи на бебетата да получават важни вещества за имунната система.
Не всички деца имат еднакви симптоми на астма. И симптомите могат да варират от епизод до епизод при едно и също дете. Симптомите на детска астма могат да включват:
- Чести пристъпи на кашлица. Пристъпите на кашлица могат да се появят, докато детето играе или се смее. Те могат да се появят и през нощта или веднага след като детето се събуди. Кашлицата може да е единственият им симптом.
- По-малко енергия по време на игра.
- Учестено дишане или недостиг на въздух (диспнея).
- Оплакват се от стягане в гърдите или „болят“ в гърдите.
- Свистящ звук (хрипове), когато детето вдишва или издишва.
- Оттегляния. Когато областта между ребрата и областта на шията на вашето дете хлътне, когато се опита да издиша. Отдръпването е знак, че детето усилено се опитва да диша.
- Чувство на слабост или умора.
- Раздразнителност.
- Проблеми с храненето (смучене или хранене).
- Когато детето ви получи астматичен пристъп (обостряне на астма), симптомите му може да се влошат много. Атаките могат да се появят бавно или бързо. Понякога те могат да бъдат животозастрашаващи (статус на астма).
Ако детето ви има някой от следните предупредителни признаци за тежка атака, трябва незабавно да потърсите медицинска помощ:
- Тежка кашлица.
- Бързо влошаване на недостиг на въздух или хрипове.
- Сериозни проблеми с дишането.
- Увеличаване на дихателната честота в покой.
- Пребледняване или посиняване на лицето, устните и/или ноктите.
- Проблем с говора, невъзможност за говорене в изречения или невъзможност за говорене изобщо.
Не е ясна точната причина за астмата, но тя често се развива в детството, когато имунната система на детето все още се развива. Много фактори могат да повлияят на това как се развиват белите дробове на вашето дете или как тялото му се бори с микробите. Те включват:
- Генетика: Биологична семейна анамнеза, като например родител, който има астма.
- Алергени: Неща в околната среда, които влияят на вашето дете, като прах или тютюнев дим.
- Вирусни инфекции в млада възраст: Респираторни инфекции, които засягат дишането, като обикновена настинка.
Астмата не е заразна. Микробите като бактерии и вируси не причиняват състоянието, така че то не може да се разпространява от човек на човек.
Има много рискови фактори за развитие на детска астма. Те включват:
- Алергии
- Фамилна анамнеза за астма и/или алергии.
- Чести респираторни инфекции като малко дете.
- Ниско тегло при раждане.
- Излагане на тютюнев дим преди и/или след раждането.
- Живот във вътрешен град или близо до силно замърсен въздух.
Ако астмата не се контролира добре, тя може да причини различни проблеми и усложнения. Те могат да включват:
- Тежки астматични пристъпи.
- Пропуснати часове в училище или други дейности.
- Чести хоспитализации и/или посещения в спешното отделение.
- Трайно увреждане на белите дробове.
Астмата често е трудна за диагностициране при деца, особено когато са на възраст под 6 години. Състоянието може да има подобни симптоми на други заболявания и когато някои от децата не развиват често симптомите на астма, често може да се сбърка с друго респираторно заболяване. Педиатърът на вашето дете може да диагностицира заболяването въз основа на медицинската история на детето ви, симптомите и физически преглед. Той може да насочи детето ви към специалист, като педиатричен пулмолог или педиатричен алерголог .
В зависимост от тежестта на състоянието на вашето дете може да се наложи да приема лекарството само при необходимост или всеки ден. Някои лекарства помагат за предотвратяване или облекчаване на симптомите на астматичен пристъп. Други лекарства действат за контролиране или предотвратяване на подуването на дихателните пътища.
Лекарствата за бързо облекчаване или лекарствата за краткотрайно облекчение помагат за предотвратяване или облекчаване на симптомите на астма. Ако детето ви има лека астма или състоянието му възниква само при физическа активност, лекарство за бързо облекчение може да е единственото, от което се нуждае. Тези видове лекарства включват инхалатор, който детето ви ще носи през цялото време.
Не може да се предотврати детската астма, защото точната причина за състоянието е неизвестна. Важно е да знаете, че вашето дете може да развие астма дори и ако имунната му система все още се развива. Въпреки това има някои стъпки, които можете да предприемете, за да намалите риска от развитие на астма при детето ви.
Тези стъпки включват:
- Пазете дома си от мухъл и влага.
- Избягване на замърсяването на въздуха, доколкото е възможно.
- Помогнете на детето си да поддържа здравословно тегло.
Няма лек за астмата. Но повечето деца могат да управляват симптомите с подходящи стратегии за лечение и превенция. Нелекуваната астма може да доведе до дългосрочни усложнения като трайно увреждане на белите дробове.
МБАЛ "Св. КАРИДАД" ви съветва да научите детето си да контролира симптомите и пристъпите си. Признаците, по които ще познаете това е, когато по време на лечението детето ви:
- Води активен, нормален живот.
- Има редки или никакви симптоми.
- Не пропуска училище поради симптоми.
- Извършва ежедневните дейности без затруднения.
- Не е имало спешни посещения при педиатъра, спешно отделение или болница.
- Има малко или никакви странични ефекти от приеманите лекарства.
След като дихателните пътища на човек станат чувствителни, те остават такива за цял живот. Около половината от децата с астма имат забележимо намаляване на симптомите до момента, в който станат юноши. Следователно изглежда, че израстват детската астма. Тя обаче може да се върне. Около половината от децата, които изглежда са надраснали астмата си, ще развият симптоми на астма отново около 30-те или 40-те години. За съжаление, няма начин да се предвиди кои симптоми ще намалеят по време на юношеството и кои ще се върнат по-късно в живота.
Научавайки за астмата на вашето дете, вие правите важна стъпка към управлението на болестта му. Работете в тясно сътрудничество с екипа за лечение на астма на вашето дете, за да научите как да избягвате провокаторите на астма, какви лекарства да използвате и как правилно да ги давате. С подходящи грижи вашето дете може да живее без симптоми на астма и да поддържа нормален, здравословен начин на живот.
МБАЛ "Св. КАРИДАД" Ви помага да повишите вашата осведоменост и да взимате информирани решения за вашето здраве и това на вашите близки.