news -details

Новини

Скованост – причини и как да се предпазим?

Скованост – причини и как да се предпазим?

06.8.2023

Когато годините напредват, все по-често започват оплаквания за болки и скованост на тялото. За съжаление тенденцията показва, че възрастта драстично намалява и все по- млади хора чувстват тази скованост.

Ставата е мястото, където две или повече кости се срещат и позволяват различни видове движение. Ставата се държи заедно от капсулата, която не позволява на костите да се движат много далеч, а вътре в капсулата има вътрешна обвивка, наречена синовиум. Това прави гъста течност, известна като синовиална течност, която предпазва ставата. Краищата на костите са покрити с тънък слой хлъзгава тъкан, наречена хрущял. Това действие като защитна възглавница, предотвратявайки триенето на костите една в друга. Вашите мускули са прикрепени към сухожилията, които са прикрепени към костите. Когато се движим, нашите мускули дърпат сухожилията, които след това дърпат костите не са в определени посоки.

С напредването на възрастта вашият хрущял - гъбестият материал, който предпазва краищата на костите ви - започва да изсъхва и да се втвърдява. Вашето тяло също произвежда по-малко синовиална течност, нещото, което действа като масло, за да поддържа ставите ви да се движат гладко. Резултатът: Вашите стави може да не се движат толкова свободно, колкото преди. Звучи малко налудничаво, но най-доброто нещо, което можете да направите, е да продължите да се движите. Синовиалната течност изисква движение, за да поддържа ставите ви разхлабени.

Друг голям нарушител е артритът. Най-често срещаният вид е остеоартритът, който засяга по-голямата част от населението ни. Това е дегенеративно заболяване, което кара хрущялите около ставите да се разпадат с течение на времето.

Някои болки в ставите също могат да бъдат причинени от автоимунни заболявания. Това означава, че тялото погрешно атакува собствените си тъкани, включително меките тъкани около ставите. Два често срещани примера са лупус и ревматоиден артрит.

Независимо какво причинява скърцането ви, има няколко начина за лечение на болките ви. Говорете с Вашия лекар какво причинява болката в ставите Ви и най-ефективните начини да я облекчите.  

Изследванията показват, че защитата на ставите може да помогне за намаляване на болката и да улесни ежедневните дейности.

Всеки трябва да си пази ставите. Но грижата за тях е особено важна за хората с артрит, защото може да:

  • Намали болката;
  • Помага в борбата с умората;
  • Позволява ви да продължите ежедневните си дейности.

Генетиката и възрастта са основните фактори за влошаване на ставите, но има стъпки, които можете да предприемете, за да удължите живота на вашите стави и да защитите протезите на коляното или тазобедрената става.

1. Управлявайте теглото си

Излишното телесно тегло натоварва ставите - особено колената. Затлъстяването е значителен рисков фактор за развитие на артрит в ставите на краката и сериозни усложнения при операция. Всеки килограм наднормено тегло упражнява около четири килограма допълнителен натиск върху коленете ви. Ако сте с 10 килограма наднормено тегло - това е 40 килограма допълнителен натиск върху коленете ви с всяка стъпка, която правите. Следенето на теглото ви също включва избягване на носенето на тежки товари, като торби за хранителни стоки, и защита на по-малките ви стави. Например повдигайте с мускулите на ръцете и ръцете си, вместо да използвате само пръстите си. Когато стоите, използвайте мускулите на бедрата, а не ръцете си, за да се оттласнете от стола.

2. Продължавайте да се движите

Ставите са предназначени да се използват, но ако не загряваме преди тренировка и не се разтягаме често, за да избегнем схващане, ще скърцаме и ще загубим гъвкавостта на своите стави. За тези с артрит упражненията могат да бъдат предизвикателство. Вместо това изберете дейности, които са по-лесни за вашите стави. Карайте колело, вместо да ходите, или плувайте. Изберете дейности, които също предпазват стареещите сухожилия и връзки. Спортове като баскетбол или футбол, при които се завъртате, усуквате или спирате и се обръщате внезапно, могат да причинят скъсан менискус или  скъсване на ACL (предна кръстна връзка) в коляното. Повтарящите се движения като плевене или размахване на стикове за голф могат да доведат до тендинит.

3. Не забравяйте да поддържате темпото си

Когато започнете нова дейност, надграждайте постепенно, за да намалите риска от нараняване. Ако тренирате твърде интензивно и твърде бързо, рискувате да възпалите или стресирате ставите, преди мускулите да са достатъчно силни, за да ги поддържат. Слушайте тялото си, за да разберете кога е достатъчно. Няма полза от прекомерна употреба. Ако изпитвате болка по време на дейност, спрете. Ако болката или дискомфортът не са изчезнали в рамките на 30 минути след тренировка, намалете темпото. И ако имате артрит, имайте предвид, че болката често намалява с движение. Всичко опира до намирането на тънката граница между твърде малко и твърде много.

4. Други съвети за защита на ставите

  • Други съвети за упражнения включват: носене на подходящи обувки, абсорбиращи удари, използване на подходящо оборудване за безопасност, като наколенки или шини за китки, и изучаване на правилни техники, като например добра плувна форма.
  • Пийте много течности. Хидратацията помага на ставите, защото помага за абсорбиране на удари и повишава нивата на издръжливост. Ако мускулите ви се уморяват бързо, може да сте дехидратирани.
  • Ако имате болка, вземете лекарство или хранителна добавка, според указанията и предписанията на вашия лекуващ лекар. Прилагането на компреси с лед и локални аналгетици също може да помогне с болката.

Ако нито едно от тези не помогне, попитайте Вашия лекар за лекарства с рецепта, инжекции с кортизон или дали е време да обмислите операция на ставите.

Много хора изпитват т.нар “сутрешна скованост” и изпитват затруднения в ставането от леглото. Не е известно защо се появява сутрешната скованост, особено с напредване на възрастта, но единствената обща нишка е, че се появява след дълги пристъпи на бездействие с ниска двигателна активност. Ето защо често се чувствате толкова сковани, когато се събудите, тъй като сънят е, когато сте неактивни за най-дългото непрекъснато време. Въпреки това, всеки продължителен период на седене също може да причини скованост, като гледане на телевизия, работа на компютър или возене в кола.

Лесен лек за скованост

За да прекратите дългите участъци от седене, задайте таймер на телефона или компютъра си, който да ви напомня да се раздвижите на всеки 20 до 30 минути. Разходете се из дома или квартала си, свършете домакинска работа или дори бърз набор от напади или маршируване на място за минута. Вече има много подобни приложения за телефони, които ще се погрижат за вашето раздвижване през определен интервал от време. Например методът Помодоро (Pomodoro) би свършил чудесна работа.

МБАЛ “Св. Каридад” ви поощрява да водите здравословен и активен начин на живот като превенция на скованост и заболявания, свързани със ставите. При необходимост, нашите специалисти са тук за вас!