news -details

Новини

Световен ден за борба с рака

Световен ден за борба с рака

03.2.2023

Създаден през 2000 г., за да се провежда всеки 4 февруари, Световният ден за борба с рака е глобална инициатива, ръководена от Съюза за международен контрол на рака (UICC), за да се изправи пред едно от най-големите ни предизвикателства. Този световен ден е повече от ден в календара. кампанията е създадена, за да вдъхнови промяна и да мобилизира действие дълго след самия ден. Една многогодишна кампания означава повече излагане и ангажираност, повече възможности за изграждане на глобална осведоменост и в крайна сметка по-голямо въздействие. 

Световният ден за борба с рака има за цел да насърчи осведомеността относно рака като проблем на общественото здраве и да засили действията за подобряване на достъпа до качествени грижи, скрининг, ранно откриване, лечение и палиативни грижи. Тазгодишната тема бележи втората година на кампанията „преодоляване на празнината в грижите“, която е за разбиране на несправедливостта в грижите за рак и предприемане на действия за постигане на необходимия напредък за справяне с тях.

Какво всъщност е рак?

Ракът е заболяване, при което някои от клетките на тялото растат неконтролируемо и се разпространяват в други части на тялото.  Ракът може да започне почти навсякъде в човешкото тяло, което се състои от трилиони клетки. Обикновено човешките клетки растат и се размножават (чрез процес, наречен клетъчно делене), за да образуват нови клетки, когато тялото се нуждае от тях. Когато клетките остареят или се повредят, те умират и нови клетки заемат тяхното място. Понякога този подреден процес се разпада и необичайни или увредени клетки растат и се размножават, когато не трябва. Тези клетки могат да образуват тумори, които са бучки тъкан. Туморите могат да доброкачествени и злокачествени.

Злокачествените тумори се разпространяват в или нахлуват в близките тъкани и могат да пътуват до отдалечени места в тялото, за да образуват нови тумори (процес, наречен метастази). Много видове рак образуват солидни тумори, но ракът на кръвта, като левкемията , обикновено не го прави.

Доброкачествените тумори не се разпространяват в или нахлуват в близките тъкани. Когато се отстранят, доброкачествените тумори обикновено не растат отново, докато раковите тумори понякога го правят. Доброкачествените тумори обаче понякога могат да бъдат доста големи. Някои могат да причинят сериозни симптоми или да бъдат животозастрашаващи, като например доброкачествени тумори в мозъка.

Как се развива ракът?

Ракът се причинява от определени промени в гените, основните физически единици на наследяване. Гените са подредени в дълги нишки от плътно опакована ДНК, наречена хромозоми.

Тялото обикновено елиминира клетките с увредена ДНК, преди да станат ракови. Но способността на тялото да прави това намалява с възрастта. Това е част от причината, поради която има по-висок риск от рак по-късно в живота.

Ракът на всеки човек има уникална комбинация от генетични промени. Тъй като ракът продължава да расте, ще настъпят допълнителни промени. Дори в рамките на един и същи тумор различните клетки могат да имат различни генетични промени.

Промените в нормалните процеси на тялото ви или необичайни, необясними симптоми понякога могат да бъдат ранен признак на рак.

Симптомите, които трябва да бъдат проверени от лекар, включват:

  • бучка, която внезапно се появява на тялото ви;
  • необяснимо кървене;
  • промени в навиците ви за изхождане.

Но в много случаи вашите симптоми няма да са свързани с рак и ще бъдат причинени от други, неракови здравословни състояния.

Намаляване на риска от рак

Правенето на някои прости промени в начина ви на живот може значително да намали риска от развитие на рак.

Например:

  • Здравословно хранене - Яжте много плодове, зеленчуци, боб и пълнозърнести храни, ограничете червеното месо и храните с високо съдържание на сол и изрежете преработеното месо. Избягвайте напитки с добавен захар. Голямо проучване от 2021 г. установи, че три порции зеленчуци (не богати на скорбяла, като риск от картофи) и две порции плодове (не сок) всеки ден водят до 10% по-нисък от смърт от рак.
  • Извършване на  редовни упражнения - ПОДДЪРЖАЙТЕ ЗДРАВОСЛОВНО ТЕГЛО И БЪДЕТЕ ФИЗИЧЕСКИ АКТИВНИ!

Затлъстяването е свързано с много видове рак, включително тези на ендометриума, черния дроб , бъбреците, панкреаса, дебелото черво , гърдата (особено при жени след менопауза) и др. Практикуването на поне 30 минути физическа активност поне пет дни в седмицата може да направи голяма разлика в общото ви здраве и благополучие. Направете си приоритет да се движите повече и да седите по-малко. Ако прекарвате по-голямата част от времето си на работа, седнали на бюрото, например, намерете начин да ставате и да се раздвижвате на всеки час. Физическата активност е свързана с по-нисък риск от колоректален рак, рак на гърдата и ендометриума и има някои доказателства, които свързвам и намалявам на риска от други видове рак. Добавете упражнения към рутината си, за да намалите стреса, да увеличите енергията, да засилите имунната си система, да контролирате теглото си и да намалите риска от рак.

  • Редуциране или спиране изцяло на тютюнопушеното - употребата на тютюн (включително цигари, пури, наргиле, тютюн за дъвчене и други) се свързва с много видове рак, включително рак на белия дроб, колоректален рак, рак на гърдата, гърлото, шийката на матката, пикочен мехур, устата и рак на хранопровода. Най-добре е никога да не започнете да употребявате тютюн, но ако употребявате тютюневи продукти, никога не е късно да се откажете. Непушачите, които са изложени на пасивно пушене, също са изложени на риск от рак на белите дробове и други места, както и други заболявания. Електронните цигари също крият сериозен риск за здравето с нарастващата употреба, наблюдавана сред младите хора, която може да доведе до пристрастяване или може също да служи като врата към други тютюневи продукти.
  • Защитете се от слънцето - ракът на кожата е най-честата и най-предотвратимата диагноза рак. Излагането на слънчева ултравиолетова радиация причинява вида рак на кожата. Не забравяйте да използвате подходяща слънцезащита през цялата година. Никога не използвайте солариум на закрито.
  • Ограничете алкохола - пиенето на алкохол се свързва с няколко вида рак, включително рак на гърдата, колоректален, езофагеален, орален и рак на черния дроб . Ако пиете, ограничите пиенето си до не повече от едно питие на ден, ако сте жена, и не повече от едно или два на ден, ако сте мъж. Колкото повече пиете, толкова по-голям е рискът от рак. Дори малки количества алкохол могат да увеличат риска.
  • ПРАКТИКУВАЙТЕ ПО-БЕЗОПАСЕН СЕКС И ИЗБЯГВАЙТЕ РИСКОВОТО ПОВЕДЕНИЕ!

Някои типове човешки папиломен вирус (HPV) могат да причинят рак на шийката на матката , рак на орофарингеята (рак на задната част на гърлото, включително основата на езика и сливиците) и най-малко четири други вида рак. Това, че HPV се разпространява чрез вагинален, анален или орален секс, чрез запазване по правилния начин на всеки път, когато правите секс, може да ви помогне да се предпазите, но това не е 100% защита.

Вирусите на хепатит B и хепатит C могат да се предават от човек на човек по полов път или чрез кръв (например чрез споделяне на игли и спринцовки за инжектиране на наркотици). Вирусите на хепатит B или C могат да причинят дългосрочна чернодробна инфекция, която може да увеличи шанса ви за развитие на рак на черния дроб. Избягвайте рисково поведение и практикувайте по-безопасен секс, за да намалите риска от хепатит B или C и рак на черния дроб.

  • Познавайте семейната си история и обремененост към определен тип заболявания. Правете си редовно прегледи!

Този Световен ден за борба с рака признаваме силата на съвместната работа. Знаем, че всеки един от нас има способността да направи разлика, голяма или малка, и че заедно можем да постигнем реален напредък в намаляването на глобалното въздействие на рака.
Този 4 февруари МБАЛ “Св. Каридад” ви призовава да се преглеждате редовно и независимо  кой сте или къде се намирате да изиграете своята роля в създаването на свят без рак като повишите здравната си профилактика и информираност.