news -details

Новини

Съвети как да се предпазим през зимните дни?

Съвети как да се предпазим през зимните дни?

28.1.2023

Най-студените месеци от годината са пред нас и с тях идват редица предизвикателства за нашето здраве и това за нашите близки – от болки в ставите, през настинки, вирусни и грипни заболявания, до измръзване и хипотермия. Въпреки че зимата не ни изненадва, много от нас може да не са готови за пристигането ѝ. Ако сте подготвени за опасностите през зимата, е по-вероятно да останете в безопасност и здрави, когато температурите започнат да падат.

Изобилие от топли слоеве, включително шапки, шалове, ръкавици и топли ботуши, както и редовните почивки на открито са ключови за избягване на заплахите от студено време.

Преди да ви дадем ключови насоки и съвети за това как да предпазите себе си и близките си хора, нека обърнем вниманието си към измръзването и последиците от него.

Измръзването е нараняване на кожата, което възниква при замръзване на тъканите на тялото. Студени ветрове под нулата, дълги периоди от време на открито, мокри дрехи и открита кожа, могат да увеличат риска от измръзване.

Измръзването обикновено засяга крайниците - като носа, ушите, бузите, пръстите на ръцете и краката. Предупредителните признаци включват изтръпване на крайниците и кожа, която е бяла или сивкава на цвят и твърда, или восъчна.

Хипотермията е друга голяма грижа през най-студените месеци от годината. При минусови температури тялото може да загуби топлина по-бързо, отколкото да я произведе, което води до необичайно ниски телесни температури. Честите симптоми на хипотермия включват неконтролируемо треперене, сънливост, объркване и неясна реч.

Жертвите на измръзване или хипотермия трябва да се преместят на закрито и незабавно да потърсят медицинска помощ.

От друга страна по-кратките дни и по-студеното време могат да доведат до по-малко упражнения и намаляване на физическата активност. Но за да сте здрави и във форма през зимните месеци, трябва да правите поне 150 минути умерени упражнения седмично. Ако упражненията на открито са задължителни, има начини да се предпазите. Ако имате определени състояния, като астма или сърдечни проблеми, първо се консултирайте с Вашия лекар.

  • Обличайте се на слоеве, които могат да се свалят, докато се загрявате, и не забравяйте да покриете ръцете, краката и ушите си.
  • Сменете незабавно мокрите дрехи или обувки, тъй като те отвеждат топлината от тялото и ви излагат на по-висок риск от измръзване.
  • Не се пренапрягайте, когато тренирате на открито в студа.
  • Съкратете тренировката си или се преместете на закрито в най-мразовитите дни, особено когато студените ветрове достигнат под точката на замръзване.

Зимата е страхотно време за забавления на открито, от ски и сноуборд до кънки на лед и шейна, или моторни шейни. Но има предпазни мерки, които трябва да вземете, за да намалите шансовете си за нараняване, включително:

  • Никога не участвайте в дейности на открито сами и се придържайте към пътеки/зони, които познавате.
  • Вземете курс за обучение, за да научите как да управлявате моторна шейна, или вземете уроци, за да сте сигурни, че знаете как да спирате, забавяте и завивате, докато карате ски или сноуборд.
  • Винаги носете подходящо защитно оборудване, включително каска.
  • Проверете оборудването, преди да се включите в каквато и да е дейност.
  • Избягвайте да карате кънки върху лед, който се е образувал над течаща вода и се уверете, че ледът е дебел поне четири инча.

 

При ледени, хлъзгави условия, падането за съжаление е често срещано нараняване през зимата. Когато излизате навън, уверете се, че вашите обувки или ботуши имат подметка с добро сцепление и нисък ток, за да предотвратите подхлъзване и падане. Внимавайте къде отивате, дръжте ръцете си свободни и стъпвайте внимателно, за да избегнете заледени петна.

След като преминахме през някои общи моменти от зимното време, предстои да ви дадем няколко общопрактични съвети, които да ви бъдат от помощ през зимния период.

Пийте много течности! Без алкохол! Може да си мислите, че алкохолът ви сгрява, но всъщност е точно обратното. Алкохолът понижава телесната ви температура, така че е по-добра идея да пиете много вода и няколко хубави топли чайове или супи. Това ще ви помогне да останете хидратирани, защото навън, в студа, дишайки трудно,  губите много вода от тялото си чрез дъха си. Трябва да възстановите цялата тази загубена вода.

 

Поддържайте дрехите сухи – когато дрехите ви са мокри, тялото ви губи топлина по-бързо, отколкото когато са сухи. Така че, ако ще сте навън и има вероятност да се намокрите дори малко (макар и дъжд, сняг или дори роса), носете водоустойчиви дрехи . Освен това, ако имате дълга коса, не забравяйте да я изсушите, ако я миете. Тук наистина важи поговорката „не излизайте навън с мокра коса“ . Ако дрехите ви се намокрят по някакъв начин (дори чрез пот), осигурете си резервни дрехи, за да ги смените веднага щом можете.

Покрийте се - тялото ви губи топлина през кожата ви. Така че, когато кожата ви е изложена на външен въздух, можете да загубите топлина по-бързо, отколкото ако е покрита. Не забравяйте да покриете главата, ушите, ръцете, устата, краката и, разбира се, гърдите и гърба си. Освен яке е чудесна идея да носите шалове, маски за лице, антифони, жилетки и/или ръкавици. Винаги са много полезни. Ръцете ви изстиват ли наистина, дори когато сте с ръкавици? Може да искате да опитате някои нагреваеми ръкавици . Те ще се адаптират към всички ваши температурни нужди.

Движете се - ако ви е много студено, загрейте малко тялото си, като се движите, за да останете топли. Стоенето неподвижно само ще ви накара да почувствате повече студа.

Движете се, но не се изтощавайте. Изтощението е един от вариантите, който ще увеличи шансовете ви да получите хипотермия. Ако се чувствате уморени или замаяни, успокойте се и си дайте малко време за почивка. Влезте на закрито и си починете.

Направете почивка - ако усетите, че треперите, това може да е знак, че телесната ви температура започва да спада. Това е аларма, която тялото ви издава, за да ви предупреди за потенциална опасност. Влезте вътре възможно най-скоро, за да сте на топло. 

Носете свободни дрехи - знаете ли, че ако носите твърде тесни дрехи, ще ви е по-студено, отколкото с дрехи, които не са толкова тесни? Когато дрехите са разхлабени, те ще ви помогнат да уловите телесната топлина. Добрата новина е, че не е нужно да сте супер стегнати, за да сте със стил. Освободете малко стила си. Какво ще кажете за стилно отопляема грейка или качулка ?

Хранете се добре  - освен топли супи и напитки, има и някои храни, които могат да ви помогнат да се стоплите тази зима. Опитайте тези, предложени: куркума, джинджифил, мед, канела, сусам, сушени плодове, шафран, черен пипер и яйца.

Обличайте се на слоеве – когато сте навън през зимата, вероятно ще имате нужда от всичките си слоеве, но когато влезете в колата си или на други места, може да стане твърде топло, за да ги носите всички. Важно е да имате различни слоеве дрехи, за да можете по-добре да се адаптирате към температурните си нужди. Можете да направите това, или ако не обичате да носите толкова много дрехи наоколо, можете да опитате яке с нагреватели! Тези якета ви помагат да ви е топло и уютно и в същото време са много практични. В момента са в тенденция!

И така, след всички дискусии за ниските температури и разболяването, бабите винаги бяха прави за якетата и мокрите коси. Нека не забравяме да ги слушаме и да ни е топло и уютно тази зима. И нека се насладим на най-прекрасното време от годината!

МБАЛ “Св. Каридад” Ви призовава да се грижите за себе си и своето здраве!